Theo Dyekjær er klar til hovedturneringen i UEM efter sejre over en hollænder og en englænder. (Foto: Lars Hauth)

Theo Dyekjær, Noah Hvid og Sally Maribo Nielsen gik alle ubesejrede gennem deres kvalifikationsgrupper.

Dermed er de med sikkerhed klar til 1. runde i morgen torsdag.

Hvor mange af de øvrige danskere, der er med i morgen, må vi vente og se senere i aften, når lodtrækningen til “main draw” foreligger.

Desværre måtte Jocefina Haagensen trække sig med en skulderskade inden sin tredje og sidste kamp.

“Det gør ondt, hver gang jeg spiller forhånd. Jeg er færdig i single, men har en double i morgen,” siger Jocefina.

Dagens danske resultater i single:

Herre junior

Gruppe 4:
13.50: Theo Dyekjær – Gabrielius Camara, Holland: 11-8, 11-9, 11-5
15.50: Theo Dyekjær – Amirul Hussein, England: 11-8, 11-8, 6-11, 10-12, 11-7
Gruppe 5
11.50: Matias Larsen – Kamil Pach, Slovakiet: 11-9, 12-14, 8-11, 9-11
15.50: Matias Larsen – Mitja Omerzel, Slovakiet: 11-3, 11-7, 11-7
Gruppe 29
14.20: Noah Hvid – Marc Miro, Spanien: 11-8, 14-16, 12-10, 6-11, 11-8
16.20: Noah Hvid – Matthias Sandholt, Island: 8-11, 11-4, 11-8, 11-8
Gruppe 32
12.20: Patrick Skarsholm – Benjamin Fruchart, Frankrig: 6-11, 9-11, 12-10, 10-12
14.20: Patrick Skarsholm – Lorenz Purstinger, Østrig: 15-13, 11-7, 11-9

Jocefina Haagensen er færdig i single ved UEM. (Foto: Karsten Lund)

Dame Junior 
Gruppe 2
10.50: Mille Lyngsø Stoffregen – Ulyana Alkhouskaya, Hviderusland: 5-11, 4-11, 5-11
14.50: Mille Lyngsø Stoffregen – Tjasa Novak, Slovakiet: 7-11, 8-11, 14-16
Gruppe 14
12.50: Sally Maribo Nielsen – Estelle Duvivier, Belgien: 11-5, 12-10, 11-6
14.50: Sally Maribo Nielsen – Anna Kubiak, Polen: 11-6, 9-11, 6-11, 11-8, 11-7
Gruppe 17
10.50: Ida Bønding Schøsler – Anna Klempererova, Tjekkiet: 13-11, 3-11, 3-11, 4-11
14.50: Ida Bønding Schøsler – Romy Reiter, Østrig: 11-9, 5-11, 16-14, 3-11, 11-8
Gruppe 22
11.20: Jocefina Haagensen – Foteini Meletie, Cypern: 11-8, 5-11, 11-8, 11-9
13.20: Jocefina Haagensen – Anna Volentics, Ungarn: 11-9, 11-8, 5-11, 8-11, 8-11
15.20: Jocefina Haagensen – Dalma Hasanova, Bulgarien: 0-3 w/o
(Jocefina trak sig med i skulderskade)